Nawigacja
Tradycyjne Tai Chi
Napisane przez  Andrzej Kalisz Andrzej Kalisz Napisane przezdnia  27-05-2015 01:31 27-05-2015 01:31 4097  czytań 4097 czytań
printer

Styl Wu Tai Chi, zapoczątkowany przez mistrza Wu Yuxiang (1812-1880), nazywany jest też często Hao, od nazwiska jego wybitnego przedstawiciela Hao Weizhena (1842-1920).

Wu Yuxiang

Wu Yuxiang

Nie należy tego stylu mylić z bardziej znanym stylem Wu pochodzącym od Quan You i jego syna Wu Jianquana. Obydwie nazwy styli wymawia się w różnych tonach oraz zapisuje różnymi znakami.

Wu Yuxiang pochodził z wpływowej rodziny i był dobrze wykształcony. Uczył się od Yang Luchana (1799-1872) i Chen Qingpinga (1795-1868). Miał odnaleźć dawne manuskrypty, przypisywane Wang Zongyue, które stały się teoretyczną bazą współczesnego taijiquan. Istnieje pogląd, że to właśnie Wu Yuxiang wypromował nazwę Taijiquan (T'ai Chi Ch'uan), która została potem przyjęta przez inne nurty tej sztuki.

Li Yiyu

Li Yiyu

Głównym uczniem Wu Yuxianga był jego bratanek Li Yiyu (1832-1892), u którego z kolei uczył się Hao Weizhen. Podczas gdy Wu i Li koncentrowali się na teoretycznych studiach i doskonaleniu sztuki, Hao Weizhen w większym stopniu ją spopularyzował.

Naukę rozpoczyna się od ruchów i pozycji średniej długości, natomiast na poziomie zaawansowanym charakterystyczne są wysokie pozycje i krótkie, subtelne ruchy. Podkreśla się równowagę i wewnętrzne czucie. Poza formą ręczną ćwiczy się też formy z mieczem, szablą i włócznią. Stosowane są także ćwiczenia z partnerem. Jest to zarówno wyrafinowana sztuka walki dla ludzi o wysokiej kulturze, jak i doskonała forma ćwiczeń dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Główne klasyczne teksty teoretyczne Tai Chi, wykorzystywane obecnie w pozostałych stylach pochodzą od mistrzów stylu Wu (Hao).

Zhai Weichuan

Zhai Weichuan - współczesny mistrz stylu Wu

Tutaj znajdziesz więcej artykułów o Tai Chi...